Kategorie:
Datum:
24.5.2020
Seznam článků
Novinky ze světa investování do nemovitostí - týden #21


Poptávka po nájmech v Londýně v dubnu výrazně porostla

V dubnu se začala uzdravovat poptávka po nájmech v Londýně. Na začátku vládních omezení ohledně zamezení šíření koronaviru výrazně poklesl zájem o nájmy v Londýně. Zaznamenal se přibližně poloviční pokles ve srovnání s pětiletým průměrem. Zájem o pronájmy se v britské metropoli rychle obnovuje a v polovině dubna byl jeho pokles už jen třetinový. Tato tendence růstu stále pokračuje.  Lidé se začínají vracet k normálnímu způsobu života a plánují bydlení. 

Pořád zde však přetrvává trend z minulých let, kdy mladí lidé touží po větším klidu a levnějších nájmech, proto vyhledávají menší města na severu od Londýna. Města jako Sheffield, Leeds, Mansfield jsou v kurzu. Pro investice do nemovitostí jsou tato města také dobrou volbou, jelikož například Sheffield je město s nejrychleji rostoucí hodnotou nemovitostí ve Velké Británii. Pokud Vás investice do nemovitostí zajímají, podívejte se na důležité informace o tomto městě.

Za daň z nemovitosti jsme letos zaplatili až trojnásobek. Zvyšovalo ji 600 obcí. 

Mnoho měst a obcí zvýšilo v tomto roce místní koeficient pro stanovení daně z nemovitosti. Majitelé nemovitostí tak museli v mnoha případech platit dvojnásobně, někdy až trojnásobně větší daň z nemovitosti než v minulém roce.  Daň z nemovitosti zvýšilo skoro 600 obcí a finanční úřady její výměry už odeslaly. Zvyšování se týkalo také některých častí města Prahy, například na Praze 8 šlo o 100 % růst. 
V aktuální krizové situaci toto zvýšení některé z nás nepříjemně zaskočilo. O jejím zvyšování však města a obce rozhodovaly v minulém roce, kdy byla situace ohledně koronaviru ještě nepředstavitelné sci-fi.

ČNB neplánuje další umělé zeslabování koruny a ani zápornou úrokovou sazbu 

ČNB se nechystá vrátit k dalšímu umělému oslabování koruny. Uvedl to J. Rusnok, guvernér ČNB, který také prohlásil, že ČR není v situaci, pro kterou by bylo nutné provádět devizové intervence proti slabé koruně. Kurz koruny zůstane z důvodu nepříznivého ekonomického vývoje doma i v zahraničí blízko aktuálních oslabených hodnot. Prognóza ČNB předpokládá kurz 27,20 CZK za 1 EUR ve 2. čtvrtletí 2020. 


Aktuální kurzy koruny 
•    EUR - 27,210 CZK 
•    USD - 24,953 CZK 
•    GBP - 30,380 CZK

Guvernér se také zmínil ohledně tématu záporných úrokových sazeb a vysvětlil, že finanční trh disponuje velkým přebytkem likvidity a záporné úrokové sazby si aktuálně nedovede představit. V posledních dvou měsících byla z důvodu makroekonomického vlivu pandemie snížena úroková 2T repo sazba z původních 2,25 % na aktuální hodnotu 0,25 %. 

Česká národní banka vydala Prognózu ekonomického vývoje v ČR, ve kterém predikuje vývoj úrokových sazeb:

 
Zdroj: ČNB, Prognóza ekonomického vývoje v ČR

Trend online nákupu nemovitosti s absencí fyzické prohlídky zažívá boom

Doba koronavirová přináší stále větší počet lidí, kteří si koupí nemovitost, aniž by do ní vůbec vkročili. Prohlídka bytu či domu probíhá se zájemci online prostřednictvím videohovorů webových aplikací.  
Tento způsob obchodování není žádnou novinkou například pro asijské země, které touto cestou četně nakupují nemovitosti ve Velké Británii, avšak nyní si tento trend osvojuje čím dál více investorů z dalších zemí, pro které je kvůli současné situaci jejich fyzická přítomnost u prohlídky obtížná či nereálná. 
Investice do nemovitostí na dálku se tak čím dál více stávají běžnou praxí. Nepotřebujete-li mít vaší investiční nemovitost na dosah a nevadí vám její fyzická vzdálenost. Podívejte se na naše portfolio investičních bytů, výnosnost je lákavá.
 

Co se děje na trhu?
4× ročně vydáváme investiční zpravodaj. O novinkách, realitních příležitostech i rizicích. Pošleme ho i vám?