Jednoduchá odpověď je nepochybně! Ačkoli celosvětově je poptávka po nemovitostech mnohonásobně větší než jsou možnosti nabídky, stále v roce 2022 máme v zahraničí investičně zajímavé lokality.
Investiční lokality roku 2022
V návaznosti na ozbrojený konflikt odehrávající se na území Ukrajiny se mezi obyvateli východní Evropy strhl poptávkový boj o přímořské nemovitosti v západní Evropě (zejména Španělsko a Baleáry, Francie a částečně i Itálie). Na předním východě v oblasti Perského zálivu (Dubaj a Abu Dhabi, Bahrajn, Katar) se mnohonásobně zvýšila už tak vysoká poptávka, zejména ze strany prchající střední třídy z Ruské Federace. Náš obchodní kolega z Dubaje to popsal slovy "Rusové nám tu žerou celý nemovitostní trh. Kdo se chce od Vás z Evropy evakuovat do bezpečí Dubaje, musí jednat rychle, jinak bude bydlet leda ve stanu na písku." Zasáhnout do poměrů mezinárodní poptávky by mohla jihovýchodní Asie, která je schopná absorbovat velkou část poptávky z Asie, Ruska a Evropy, avšak v Asii nyní (březen 2022) vrcholí covidová varianta Omicron a velké otevření hranic pro turisty se oficiálně ještě neohlásilo. Taktéž nové visové programy pro delší pobyty nebyly příslušnými úřady vyhlášeny a tak developeři zůstávají pasivní a čekají na první vládní kroky. Poptávková strana už je však připravena na investice, neboť cenově vychází život v jihovýchodní Asii mnohonásobně levněji nežli ve Spojených Arabských Emirátech.
Zaznamenáváme zájem i o destinace v oblasti Karibiku, avšak jedná se o velmi malé počty poptávajících oproti ostatním destinacím. Je to však dlouhodobý trend daný zejména vzdáleností od Evropy, cenovou úrovní a místní mentalitou resp. úrovní bezpečnosti pro bílé Evropany v porovnání s Perským zálivem a Asií.
Dubaj - nejžhavější trh
Nejžhavějším zahraničním trhem je aktuálně Dubaj. Jako jediná umí flexibilně reagovat na nákupní apetit investorů.
Tento investiční hlad se v Dubaji rozjel zejména po částečném světovém rozvolnění protiepidemických opatření pro očkované osoby v září 2021 a od října, kdy začíná v Dubaji klimaticky turistická sezóna a otevřelo se EXPO 2020, zaplavují Dubaj miliony turistů a investorů. Ceny nemovitostí letí vzhůru, avšak stále nedosáhly svých maxim z let 2017 a 2015, kdy byl dubajský trh nemovitostí na historickém maximu. Tedy z investičního pohledu má tento trh stále investorům co nabídnout. Ještě před začátkem válečného konfliktu realitní experti očekávali růst nemovitostí po dobu dalších 3 let. Nyní se zdá, že velká masa "uprchlíků" z Ruské Federace by mohla růstové období dubajského realitního trhu zkrátit, neboť k přehřátí dojde rychleji. Záchranou mu může být otevření JV Asie, kdy by se část poptávky přesunula tam.
Každý nový projekt uvedený na trh je o 10% - 20% dražší než ten předchozí. Zajímavá vyšší patra v budovách dostávají cenovky v astronomických sumách…a přesto se po nich na trhu jen zapráší.
Skvělé na dubajském trhu je, že úměrně cenám nemovitostí roste i nájemné. Nájemníci jsou stále schopni držet tempo růstu cen nájemného, což například v Evropě nepřipadá v úvahu. A tak je Dubaj stále jednou z velmi zajímavých lokalit pro nemovitostní investice.
Bližší informace k nemovitostem v Dubaji najdete na našem webu www.nemovitostidubaj.cz, kde také najdete oficiální statistiky z dubajského trhu nemovitostí.
JV Asie
Jak již bylo nastíněno výše, dalším investičním hitem se očekává býti JV Asie, která by se měla v průběhu jara naplno otevřít turistickému ruchu a tím by došlo k probuzení realitního trhu, jež je od března 2020 v umělém spánku. Stávající nabídka na trhu nemovitostí je omezená pouze na pár nemovitostí na sekundárním trhu, zejména velké několikaložnicové vily v turistických destinacích, jejichž údržbu a správu již stávající majitelé neufinancují. Cenová hladina se však nezměnila, stále je na vrcholných úrovních z doby před Covidem. Očekávané výprodeje se rozhodně nekonaly a konat ani nebudou. Nižší cenová hladina v této oblasti si stáhne zpět svou poptávku z Evropy, Ruska a Číny a přidá se i ekonomicky dospívající Indie.
Evropa
Velké investiční terno v Evropě již pár let nenajdeme. Pro Evropany však moře a hory neustále plní funkci rekreace a druhého domova. Evropský rekreační trh tak zůstává zatím aktivní, zvýšená aktivita byla zaznamenána v západních částech Evropy v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině.
V čistě investičním sektoru se doprodává pár volných jednotek v zajímavých projektech a několik skvělých investičních projektů je ve fázi příprav. Ačkoliv se developeři snaží přípravný proces maximálně urychlit, povolovací procesy nejsou v našich krajích nejrychlejší a tak je zatím otázkou, kdy se dostanou skutečně na trh. Výnosově se v turistických sektorech provozovatelé stále snaží o 4% až 5% hrubý výnos z pronájmu, avšak v souvislosti s dramatickým nárůstem cen vstupů je otázkou, jak dlouho se jim to v této nákladově turbulentní době podaří udržet.
Evropským specifikem jsou stále i britská univerzitní města, která jako jediná přinášela v Evropě zajímavé výnosy z pronájmu. Důvodem byly rostoucí ceny nájemného a nižší ceny bytů doprodávaných z již dostavěných projektů. Nové projekty, připravované teprve do výstavby, již nesou nové cenovky a flexibilita nájemců platit vyšší nájemné brzy dosáhne maxima. Nákladová inflace trápí celou Evropu a tak reálné důchody se i Britům více a více snižují. Dá se proto očekávat, že po doprodání stávajících zásob nemovitostí již nová výnosová procenta budou jiná. Informace o britském trhu rezidenčních nemovitostí najdete v naší zprávě zde.
Chcete-li se poradit o zajímavých investičních nemovitostech neváhejte nás kontaktovat. Rádi s Vámi probereme aktuální tržní možnosti.