Kategorie:
Datum:
26.6.2020
Seznam článků
Novinky ze světa investování do nemovitostí - týden #26

V úterý se projednávalo schválení největšího státního schodku v historii - 500 miliard korun.

Poslanci plánují navýšit schodek státního rozpočtu až na 500 miliard korun v letošním roce. Důvodem jsou negativní ekonomické dopady celosvětové pandemie COVID-19. Celkové zadlužení země bude kroužit okolo sledované hranice 40 % HDP. Finanční prostředky ze státního rozpočtu budou údajně vynaloženy především na investice.
V úterý předložili poslanci sněmovně návrh na prohloubení státního schodku. Sněmovna ho následně posunula do druhého čtení. Finálně se bude o rozpočtu hlasovat 8. 7. 
Před vznikem pandemie byl naplánován státní rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Společně s ním vyroste státní dluh na hodnotu okolo 2,1 bilionu korun stanovenou ke konci tohoto roku. 

Investoři do nemovitostí při posuzování vhodného trhu analyzují také makroekonomické ukazatele zemí, do kterých investují. Je možné, že díky zvýšenému schodku budou své investice v Česku přehodnocovat a otáčet se jiným směrem. Nejsme v tom však pochopitelně sami. Koronavirus zapříčinil velké negativní dopady na státní rozpočty mnoha zemí. V porovnání se západní Evropou, například se zeměmi jako jsou Francie a Itálie, můžeme ale o zvýšeném státním schodku v roce 2020 hovořit s klidnějším tónem.

Vláda se rozhoduje o navýšení rozpočtu ve velmi nejisté době, kdy nejde s lehkostí odhadnout budoucí vývoj pandemie a její globální ekonomické dopady. Omezení proti šíření koronaviru jsme zvolnili, pandemie s námi však netančí ve stejném rytmu. 

Otvírají se nezodpovězené otázky. Z čeho se bude schodek v budoucnu financovat? 

Vzrostl zájem o nájmy. Kupují se především malé byty. 

Výrazně vzrostl zájem o nájmy. Když už lidé byty nakupují, jdou do menšího. Negativní ekonomické dopady pandemie způsobily přehodnocování rodinných finančních plánů. Mnoha lidem se omezili příjmy, někteří přišli i o práci, a rozmysleli si své plánované investice do nemovitostí. Častěji není pro vlastní bydlení řešením ani hypotéka. 
Z těchto důvodů zaznamenal trh nemovitostí v minulých měsících výrazný nárůst zájmu o nájmy. Počet žádostí o hypotéky silně poklesl a s ním i počet reálných kupců nemovitostí. 
Když už lidé kupovali, často se poohlíželi po investicích do nemovitostí s menšími dispozicemi tak, aby byla investice co nejdostupnější a znamenala menší závazek. Nejčastěji šlo o jednopokojové, nebo dvojpokojové byty. 

I přes samotný fakt, že se zrušení daně z nabytí nemovitostí dá očekávat s velkou pravděpodobností, nevykazuje zatím tento krok finanční správy, který měl původně rozhýbat realitní transakce, pozitivní dopady. Souboj s krizí však není jednoduchý a na závěry je ještě brzy.    

Důvěra v ekonomiku jemně stoupla. ČNB predikuje vývoj HDP.

Důvěra Čechů v domácí ekonomiku od května 2020 mírně vzrostla. Obecně je však stále silně pod dlouhodobým průměrem. ČSÚ zveřejnil informace o červnové důvěře v domácí ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů meziměsíčně mírně vrostly. V meziročním srovnání jsou tyto indikátory však patrně nižší. Je například stále vysoký počet spotřebitelů, kteří se v červnu báli o své zaměstnání a celkového zvyšování cen zboží.  
Na druhou stranu například v odvětví stavebnictví a v průmyslu důvěra klesla i meziměsíčně. Podniky v průmyslu výrazně omezuje stále trvající nedostatečná poptávka zahraničních i domácích odběratelů.

Jak to vidí s vývojem ekonomiky ČNB?

Česká národní banka zveřejnila svou predikci ohledně reálného vývoje HDP, uvažuje ve svém grafu tzv. základní a nepříznivý scénář. Nepříznivý scénář obsahuje predikci druhé vlny koronavirové pandemie na konci tohoto roku. 

Vývoj reálného HDP

 

Zdroj: ČNB

Brno se chystá přejít převážně na výstavbu družstevních bytů

Město Brno plánuje stavět nové byty především jako družstevní. Touto novou strategií si slibuje více peněz do rozpočtu města a také snížení cen bytů pro kupující o cca 30 % oproti cenám od developerských firem. 
Myšlenka stavět byty pro družstva umožňuje městu vystavět více bytů, než které by si jinak mohlo dovolit. Aktuální úspory města zapříčiněné pandemií stanovují jasné mantinely. Družstevní byty si oproti městským bytům družstva postupně zaplatí sama a v tom vidí vedení město výhodu pro budoucí plánování rozpočtu. 
Občané města, kteří si však mohou dovolit pouze bydlení v nájmu se budou muset poohlídnout jinde než například v plánované rozvojové lokalitě pod Kamenným vrchem v Novém Lískovci, což je jedna z oblastí, které se změna strategie města pro výstavbu družstevních bytů týká. 
Naopak pro rodiny, které uvažují o investici do nemovitosti je to příležitost, jak na celé investici ušetřit. 
Před třemi lety město ohlásilo, že plánuje vystavit 1000 nájemních bytů za téměř 2 miliardy korun. K tomu chtělo přistavět ještě dalších 300 družstevních bytů. V dnešní době plánuje magistrát tento model předělat a počet družstevních bytů výrazně zvýšit. 

Airbnb zažívá stále krušnější časy. V centru Amsterdamu ho zakázali.  

Podobně jako tomu je v Praze, tak i většina obyvatel z centra Amsterdamu nesouhlasí s krátkodobými pronájmy bytů v centru. Proto vedení hlavního města Nizozemska oznámilo, že bude od 1. července zakázáno poskytování krátkodobých pronájmů tipu Airbnb v historickém centru Amterdamu. Pokud tento zákaz některý z majitelů nemovitostí poruší, čeká ho tučná pokuta v přepočtu okolo půl milionů korun.
V oblastech mimo toto historické centrum mohou majitelé nemovitostí krátkodobé ubytování poskytovat, ale pouze v omezeném rozsahu a to maximálně 30 dní v roce.

Celosvětově Airbnb zažívá velice neblahé časy, jak z důvodů vládních zásahů proti šíření koronaviru a omezení cestování na straně jedné, tak na straně druhé se potýká s mnohými regulacemi turistických metropolit za účelem ochrany klidnějšího bydlení a cen nájmů běžných obyvatel. 
O tom, jak se chystá česká vláda omezit krátkodobé pronájmy tipu Airbnb píšeme v naších zprávách z trhu nemovitostí za 20. týden. 

Co se děje na trhu?
4× ročně vydáváme investiční zpravodaj. O novinkách, realitních příležitostech i rizicích. Pošleme ho i vám?