Ceny bytů byly na konci roku 2019 nadhodnoceny o 15-25 %
Dle statistik ČNB byly ceny bytů na konci minulého roku nadhodnoceny v ČR o 15-25 %. Jednalo o další růst cen bytů ve srovnání s polovinou roku 2019, kdy byly ceny nadhodnoceny o 15-20 %.
Ekonomická situace ohledně pandemie prozatím výrazně neovlivnila ceny nemovitostí na rezidenčním trhu. Na to je však ještě brzy a vzhledem k aktuálnímu dění v reálné ekonomice se její dopady na pokles cen nemovitostí očekávají.
ČNB uvedla ve své Zprávě o finanční stabilitě 2019/2020 svůj odhad o budoucím vývoji cen nemovitostí.
Meziroční tempo růstu cen nemovitostí. Vyjádřeno v procentech.
Zdroj: Česká národní banka
ČNB potvrdila limit LTV 90 % a zrušila ukazatel DSTI. Hypotéky dále zlevňují
Česká národní banka stanovila LTV v hodnotě 90 % (s možnosti uplatnit 5 % výjimku) a rozhodla o zrušení limitu ukazatele DSTI k 1. 7. 2020. Ukazatel DTI je zrušen už od dubna tohoto roku.
Hypoteční úvěry se stávají zase o něco dostupnější a v tomto trendu nabízejí hypotéky i české banky. V květnu je opět zlevňovaly banky z tzv. velké pětky a některé menší banky dokonce nabízejí hypotéku s 5. letou fixací s úrokem 1,78 %. Průměrná hypoteční úroková sazba byla v květnu ve výši 2,3 %.
Zdroj: Česká národní banka
LTV – poměr výše hypotéky a hodnoty zatavené nemovitosti
DSTI – poměr měsíční splátky hypotéky k čistému příjmu žadatele
DTI - poměr mezi celkovým zadlužením žadatele a jeho čistým ročním příjmem
Zájem o hypotéky rapidně klesl
Navzdory snižování úrokových sazeb zaznamenaly banky pokles zájmu o hypoteční úvěry a to především v minulém měsíci. Květen je nejslabším měsícem v prodeji hypoték za poslední roky. Svůj podíl na tom jistě nesou nadhodnocené ceny nemovitostí a také koronavirová krize, která změnila finanční plánování českých domácností. Lidé své investice přehodnocují a vyčkávají, jak se trh bude vyvíjet dál. Pokud plánujete investici do nemovitostí a přemýšlíte například o pořízení investičního bytu v ČR, vyčkejte! Očekává se, že hypotéky budou dále zlevňovat a klesat budou také ceny nemovitostí.
Uvažujete-li o investici do nemovitosti v zahraničí, protože jste „travel animal“ a zároveň uvažujete nad svou finanční budoucností, podívejte se na naše investiční projekty v zahraničí zde.
Vývoj úvěrů na bydlení a hypoteční úvěry v miliardách Kč

Zdroj: Česká národní banka
Stále více lidí uvažuje o nákupu nemovitosti v zahraničí
Na základě aktuálního výzkumu společnosti Rightmove se zjistilo, že čím dál více lidí nakupuje nemovitosti v zahraničí. Rithtmove je britská společnost, která provozuje největší britský realitní portál a web o nemovitostech, působící už od roku 2000.
Výzkum ukazuje, že stále více lidí přemýšlí o koupi rekreační nemovitosti v zahraničí nebo o trvalém přesídlení do jiné země. Mezi země, které zaznamenaly nejvyšší nárust nákupů nemovitostí lidmi ze zahraničí jsou Španělsko, Francie a Portugalsko.
Vyznat se však v procesu nákupu nemovitostí v zahraničí není snadné. Každá země má svá právní a daňová specifika. Je proto na místě vyhledat rady odborníka. My se na zahraniční nemovitosti specializujeme a sami v dané oblasti, ve které poskytujeme investiční nemovitosti, nějakou dobu setrváme a analyzujeme aspekty ovlivňující výnosnost investice. Ze 100 navštívených investičních nemovitostí vybereme 1-2 investiční byty, které s garantovaným ročním výnosem okolo 10 % nabízíme investorům.
Ozvěte se nám, rádi vám s vaší zahraniční investicí poradíme!
Ztráty z daně z příjmu si budete moci odepsat zpětně!
V úterý schválili poslanci vládní návrh na zpětné uplatnění ztráty na dani z příjmu v průběhu nouzového stavu.
Živnostníci a firmy si tak budou moci v příštím roce zpětně uplatnit daňové ztráty za předpokladu, že budou vytvářet zisk. Podmínkou je opět negativní finanční dopad zapříčiněný koronavirem.
Vykáže-li živnostník nebo firma ve zdaňovacím období roku 2020 svou daňovou ztrátu u daně z příjmu, která se stala z důvodu nouzových opatření proti šíření pandemie, budou mít možnost si zpětně snížit jejich základ daně až za dvě předchozí zdaňovací období tedy roky 2019 a 2018.
Limit odepsané částky je stanoven na maximální výši 30 000 000 korun.