Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti!
Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Tuto daň platil dosud kupující ve výši 4 % z kupní ceny. Daň znamenala pro kupujícího značnou částku a platila se jak při pořízení investiční nemovitosti, tak při koupi nemovitosti za účelem bydlení. Například v Praze tato daň často vycházela na částky v rozmezí od 150 000 – 300 000 Kč. Díky zrušení této daně se investice do nemovitostí stanou levnější, dostupnější a podpoří tak aktuálně stagnující realitní trh.
Zrušení daně bude platit zpětně, pokud jste nabyli nemovitost nejpozději do konce prosince minulého roku, nebudete muset daň platit. Jestli jste ji už zaplatili, budete muset zažádat o její vrácení.
Zákon schválila vláda ve čtvrtek 30.5.2020 a musí ho schválit ještě poslanecká sněmovna.
Hypotéka
Ptáte se, jak to bude s hypotékou po schválení tohoto zákona sněmovnou? Vláda jednala také ohledně zrušení možnosti odpočtu úroků z hypoték. U nemovitostí, které budou koupeny od ledna roku 2022 už nebude možné žádat o daňové zvýhodnění na úroky z hypotéky. Aktuálně tedy nastává velmi výhodná doba, jelikož investice do nemovitosti nám v období od prosince 2019 do prosince 2021 přinese dvě výhody současně. V tomto období nebudete muset za pořízení nemovitosti platit daň z nabytí a zároveň, pokud se rozhodnete pro hypoteční úvěr, můžete si uplatnit odpočty na úrocích. Tyto odpočty si však můžete uplatnit jen v případě, pokud jste udělali investici do nemovitosti za účelem vlastního bydlení a nemovitost nepronajímáte.
Koronavirus srovnává převis poptávky nad nabídkou na pražském realitním trhu
Na pražském realitním trhu panoval výrazný převis poptávky po bytech nad nabídkou. Platilo to výrazně u novostaveb a také se to projevovalo na second-handovém trhu. Novostavby byly často vyprodány daleko před jejím dokončení a pořadníky pro kupující nebyly výjimkou. Developerské firmy byly tak ve velmi výhodné pozici a při stanovování prodejních cen nečelili výrazným barikádám ze strany poptávky.
Ekonomická situace ohledně šíření koronaviru způsobila pokles poptávky po nových i starších bytech a dá se říci, že rozdíl mezi nabídkou a poptávkou se zužuje a trh se dostává do větší rovnováhy.
Silný vliv pandemie bude dále pokračovat a negativně ovlivňovat transakce na trhu nemovitostí a jejich ceny. Jsme na začátku celosvětové ekonomické krize, lidé čelí obavám z důvodu nejistoty ekonomického vývoje a proto budou odkládat nákupy nemovitostí. Dojde tak k plošnému oslabování poptávky po investicích do nemovitostí a to nejen v ČR.
Nabídka nových bytů v Praze a její vývoj
Zajímalo nás, jak se vyvíjela nabídka nových bytu v Praze, podívali jsme se tedy na údaje, které zveřejnila Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Nabídka nových bytů je dlouhodobě výrazně omezena zdlouhavými stavebními procesy a s nimi spojenou administrativou, což by se mělo významně zlepšit v roce 2023, kdy nabyde účinnost nový stavební zákon.
Jak se vyvíjela nabídka nových bytů v Praze od roku 2011 - 2019?

Zdroj: ARTN – Trend Report 2020
Průměrná cena nového bytu v Praze je za m2 v 1. čtvrtletí tohoto roku 106 392 Kč, je nižší než ve 3. čtvrtletí 2019
Společnost Trigema zveřejnila údaje o vývoji průměrných cen za metr čtvereční nových bytů v Praze a o jejich meziročním růstu. Tato cena je nižší než ve třetím čtvrtletí roku 2019. Od třetího čtvrtletí minulého roku má křivka růstu cen nových bytů v Praze stagnující charakter, její růst se neočekává. Z krátkodobého hlediska se bude stále projevovat stagnace. Z dlouhodobého pohledu dojde k jejímu poklesu, což se pravděpodobně začne projevovat už ke konci tohoto roku.
Vývoj průměrných cen za m2 prodaných nových bytů v Praze včetně DPH

Zdroj: Trigema, Ekonom
Ceny nemovitostí zpomalovaly už vloni, expandovaly v roce 2017. Jak to bylo od roku 2008 konkrétně?
Růst cen rezidenčních nemovitostí meziročně zvolňoval už v minulém roce. Cenová hladina je přesto stále nadhodnocená a je výrazně silnější než vývoj disponibilních příjmů domácností. Ve srovnání s vrcholem cen nemovitostí v roce 2008 se realizované prodejní ceny v druhé polovině loňského roku nacházely na úrovni o 35 % výše.
Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí uvedla ve svém Trend Reportu 2020 informace o vývoji cen rezidenčních nemovitostí od roku 2019 a také vývoj rozdílu mezi nabízenými cenami nemovitostí a jejich realizované ceny v Praze a v ČR.
Realizované ceny rezidenčních nemovitostí v ČR
Zdroj: ČSÚ, ARTN – Trend Report 2020
Růst realizovaných a nabídkových cen bytů (meziroční růst v %)
Zdroj: ČSÚ, ARTN – Trend Report 2020
Slovensko nabízí investiční byty s výnosem 7 % ročně a taky kontrolu nad koronavirem
Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová se v úterý opět vyjádřila k situaci ohledně šíření koronaviru. Uvedla že to, jak si Slovensko vede v boji proti koronaviru je unikátní ve světovém měřítku a údaje o počtu nově nakažených jsou velice povzbudivé. Toto tvrzení potvrzují aktuální čísla, které poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR.
Oproti ČR má Slovensko 10krát menší úmrtnost na koronavirus. K 1. květnu 2020 eviduje 1 407 nakažených, 608 lidí vyléčených, 24 mrtvých.
Vývoj šíření koronaviru na Slovensku
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Investiční byty na Slovensku s výnosem 7 %
Pro investory do nemovitostí, kteří mají svou investiční nemovitost rádi blízko, nebo alespoň v dojezdové vzdálenosti jsme našli zajímavý investiční projekt na Slovensku, který kromě ročního garantovaného výnosu 7 % nabízí zdarma každý rok 30ti denní pobyt v luxusním 4* hotelu v Bešeňové, ve kterém se investiční byty nacházejí. Podívejte se na něj, bude vás to zajímat!