Češi nakupují chaty a chalupy – zájem se zvedl o 30 %
Je to jasné, nikam do zahraničí zatím nemůžeme, a tak plno z nás pokukuje po odpočinku a dovolené v Česku. Především se jedná o občany velkých měst, kteří bydlí v bytech a touží po soukromí v přírodě.
Jsme národ chatařů, a proto je zájem o rekreační pozemky a chaty velmi silný a dlouhodobě stabilní, tento rok ho však silně podnítila opatření ohledně šíření koronaviru a lidé poptávají rekreační nemovitosti ještě mnohem více než kdy předtím. Provozovatelé realitních webů uvádějí, že se jedná o meziroční nárůst zájmu až o 30 %.
Někteří nový kupující poohlížejí na svou chatu jako na investiční nemovitost. Vzrostl totiž zájem jak o nákupy, tak i o jejich pronájmy, kde došlo k meziročnímu nárůstu o 10 %. Šéf Hendrik Meyer z Bezrealitky.cz dále uvedl, že se letos na trhu rekreačních nemovitostí pronajme téměř vše, co se dostane do nabídky. Aktuální situaci porovnává s loňským rokem, který byl na pronájem chat také velmi silný.
V Česku je krásně, pracujeme tady a žijeme tady, přesto je třeba si dopřát i dovolené v zahraničí. S našimi investičními nemovitostmi si můžete užívat luxusní apartmány v nejlepších turistických destinacích každoročně zdarma, přitom s garantovaným výnosem až 10 % ročně. Podívejte se na to.
Meziroční růst cen v březnu zpomalil oproti únoru o 0,3 %
Koronavirový vliv na ekonomiku roste globálně napříč celým světem. ČSÚ uvedl informace o vývoji inflace v tomto roce. Meziroční růst cen v březnu zpomalil o 0,3 % oproti meziročnímu růstu v únoru, byl na úrovni 3,4 procentního bodu.
Meziměsíčně se jednalo o pokles oproti únoru o 0,1 procenta.
Příčinou tohoto zpomalení růstu cenové hladiny byla pandemie a v souvislosti s ní pokles cen v oblasti dopravy, rekreace a kultury. V dopravě sehrála důležitou roli snížená cena pohonných hmot a olejů. Jednalo se o nejnižší ceny od srpna 2017.
Samozřejmě byly i oblasti, ve kterých se v březnu ceny zvyšovaly. Šlo zejména o růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Došlo také o zvýšení cen alkoholu a tabáku, oděvů a obuvi. V porovnání s únorem vzrostly ceny zboží o 0,3 % a poklesly ceny služeb o 0,6 %.
Jak to bylo s inflací v roce 2019?
ČNB zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2019. Průměrná inflace v roce 2019 činila 2,8 %.
Vývoj inflace v minulých letech a prognózy ČNB
Zdroj: Česká národní banka, Výroční zpráva 2019
Počátek krize byl už v roce 2019 – ČSÚ potvrdil, že tahounem HDP byly spotřebitelské výdaje
Tempo růstu HDP v průběhu roku 2019 zpomalovalo. Bylo stanoveno za celý rok ve výši 2,5 %, táhla ho především silná spotřeba domácností. Tempo HDP ovlivňovala také inflace a bilance zahraničního obchodu.
V posledních letech růst příjmů domácností zesiloval a platilo to především v minulém roce, kdy stále silnější příjmy zvyšovaly spotřebu domácností a zároveň navyšovaly i jejich úspory. Což se rodinám v aktuální krizové situaci a v budoucím pokračování krize bude rozhodně hodit.
Na druhou stranu začal přibývat počet významných zaměstnavatelů, kteří začali propouštět zaměstnance. Uvolnilo se tak napětí na trhu práce a celková zaměstnanost loni porostla jen o 0,7 %. Na konci roku se její růst úplně zastavil.
Oba tyto faktory znamenaly začátek krize, jejíž vývoj koronavirus silně urychlil a vygradoval.
Pokud máte naspořeno a přemýšlíte o tom co bude dál, o vývoji globální ekonomiky, o šíření pandemie, zajímáte se o investice do nemovitostí a zajištění vaší rodiny na „horší časy“, podívejte se na naše projekty. Přináší slušný pasivní příjem s průměrný ročním garantovaným výnosem až 10 %.
Jak se vyvíjí koruna od vyhlášení pandemie? Prognózy ČNB směřují k jejímu oslabení.
Dne 11. 3. 2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace začátek světové pandemie. Jak se o od té doby projevil vývoj koruny vůči euru a dolaru? Nás to zajímalo, tak jsme se na to podívali. A jak to bude s korunou dále podle ČNB? Odpovědi na tyto otázky naleznete v grafech níže.
Vývoj koruny vůči euru

Vývoj koruny vůči dolaru

Prognóza ČNB ohledně vývoje koruny vůči euru:
Zdroj: Česká národní banka, Výroční zpráva 2019
Velikonoce byly tento rok opravdu mimořádné a v Tbilisi obzvlášť. Gruzie si vede skvěle v boji proti koronaviru.
Gruzie je nejen unikátní svou vzkvétající ekonomikou a jedinečnými příležitostmi ohledně investic do nemovitostí, ale také svými razantními opatřeními proti šíření koronaviru. V tomto boji si vede skvěle, oproti nám má jen 388 potvrzených nakažených.
Vláda Gruzie totiž zavádí opravdu razantní ochranná opatření. Například o Velikonocích nechala gruzínská vláda vydezinfikovat ulice města Tbilisi a zakázala vstup do 5 největších měst. Dveře kostelů byly zavřeny, zákaz vycházení už je dlouho samozřejmostí a došlo také k silnému omezování pohybu vozidel.
Tbilisi, Gruzie, Katedrála Sameba
Hlavní město zažilo tedy opravdu mokré Velikonoce, do roka neuschne a čekají ho slibné vyhlídky.
Chcete se o Gruzii dozvědět více? My jí máme rádi a víme o ni dost především z ekonomického a investičního hlediska.